Шпанија со пакет мерки за поддршка на потрошувачите против поскапувањето на струјата

Од:

Шпанската Влада денеска одобри пакет мерки за заштита на потрошувачите од поскапувањето на електричната енергија, соопшти Владата на Твитер.

Пакетот е усвоен со цел да се прошири заштитата на потрошувачите поради поскапувањето на електричната енергија, се вели во соопштението. Пазарот станува потранспарентен за да го олесни донесувањето одлуки и да им помогне на индустриите да склучат долгорочни договори за електрична енергија.

Со цел да се обезбеди транспарентност, Владата воведува нови обврски за енергетските компании, кои ќе ѝ овозможат да дознае за механизмот за одредување на цените. Компаниите мора да и достават на Националната комисија за секторски пазари и конкуренција транспарентни информации за цените на достапните понуди.

Шпанскиот премиер Педро Санчез претходно вети дека пред почетокот на зимата, властите ќе обезбедат дополнителни 100 милиони евра помош за речиси 1,2 милиони ранливи домаќинства.

Би можело да ве интересира

Вонредна седница на косовското Собрание поради најавеното поскапување на струјата

А1он

Најмалку петмина загинати во пожар во пензионерски дом во Шпанија

Ана Ололовска

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

А1он

Скопјани ќе имаат парно, државата ќе управува со БЕГ за до крајот на грејната сезона да нема проблеми

Владата обезбеди дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

А1он

Владата обезбеди дополнителни 670 милиони денари за надминување на енергетската криза

А1он