Шпанија се приклучи на француско-германскиот проект за борбени авиони

Шпанија денеска се приклучи на француско-германскиот проект за изградба на борбени авиони од новата генерација, што е иницијатива која се смета за клучна за да се осигури дека Европа може да се брани и дека не е зависна од сојузниците во се понесигурниот свет.

Дасаулт Авиејшен и Ербас ќе направат воен авион, кој ќе биде оперативен од 2040 година, со цел Дасаулт Рафал и германскиот Еврофајтер да се заменат со време.

Министрите за одбрана на Франција, Германија и Шпанија потпишаа договор за започнување на трилатералната рамка за соработка на 53-от Меѓународен саем за воздухопловство во Париз.

Министрите седеа пред моделот на авионот, а францускиот претседател Емануел Макрон аплаудираше зад нив. Францускиот Сафран и германскиот МТУ Аеро енџинс заеднички ќе развиваат нови мотори за авиони.

Се очекува француската и германската влада да ги вложат првите четири милијарди евра до 2025 година, од кои Франција, лидер на проектот, ќе даде сума од 2,5 милијарди евра, информира француското Министерство за одбрана.

Би можело да ве интересира

Мас предупредува на критична ситуација во Заливот: Да се спречи избувнување војна

Ана Ололовска

ВИДЕО: Летечко такси во Париз, едно патување ќе чини од 30 до 60 евра

Салвини: Не може Франција и Германија сами да ја креираат миграциската политика

Авион се заби во зграда во Германија, три лица загинаа

Татјана Ташкова

Франција и Германија го повикаа Иран да го ослободи британскиот танкер „што е можно поскоро“

Трамп и Макрон телефонски разговараа за Иран и оданочувањето на дигиталните гиганти