Шпанија продолжува со извлекувањето на подморницата која носи неколку тони кокаин

Од:

Шпанската полиција соопшти дека повторно ќе се обиде да ја извлече подморницата за која се верува дека носи неколку тони кокаин и да ја довлечкаат во пристаништето Алдан.

Активностите за извлекување на подморницата почнаа во лоши временски услови и мораше да бидат прекинати.

Подморницата потона додека полицијата се обидуваше да ја пресретне кај брегот на северозападна Галиција.

Доколку се утврди дека навистина има кокаин, тоа ќе биде првпат подморница да се користи за транспорт на дрога во Шпанија, изјави официјален претставник на шпанската провинција Понтеведра.

Двајца членови на екипажот од Еквадор беа уапсени, додека третиот успеа да избега.

Како што пренесуваат странските агенции, Шпанија веќе некое време го следи движењето на подморницата во соработка со други држави, но властите соопштија дека не можат официјално да потврдат што пренесувалата подморницата.

Би можело да ве интересира

Втор ден затворен еден од најпрометните аеродроми во Шпанија

Ана Ололовска

Во Шпанија пронајдено безживотното тело на словачкиот конзул во Казахстан

Ана Ололовска

Две лица загинаа, осуммина повредени во експлозија во хемиска фабрика во Шпанија

А1он

ВИДЕО: Една жртва и деветмина повредени во експлозијата во хемиската фабрика во Шпанија

Ана Ололовска

Силна експлозија и пожар во фабрика во Тарагона

А1он

Санчез бара средба со Тора колку е можно поскоро

А1он