Шпанија презема стотина мигранти од брод крај Лампедуза

Од:

Шпанската влада донесе одлука да испрати брод за да однесе стотина мигранти кои моментално се наоѓаат на бродот на НВО „Опен армс“ во водите на Италија во близина на Лампедуза и да ги пренесе во Шпанија.

„По анализирањето на голем број различни опции, шпанската влада одлучи да испрати еден брод на морнарицата и со тоа да ја реши хуманитарната криза“, се вели во соопштението на владиниот кабинет.

Бродот треба да отплови од пристаништето Кадиз и ќе вклучува тим лекари и психијатри.

Патот до италијанскиот остров ќе трае три дена, а покрај приемот на мигрантите, бродот ќе ја придружува и НВО „Отворени раце“ до пристаништето Палма на балеарскиот остров Мајорка.

Најмалку 10 мигранти скокнаа денеска од тој брод во море во обид да допливаат до Лампедуза.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Поплавите во Шпанија однесоа шест жртви

Уште една жртва во невремето што ја зафати Шпанија

Ана Ололовска

Шпанската партија Вокс бара изградба на ѕид околу двете енклави во Мароко поради мигрантите

Ана Ололовска

Црвен метеоаларм за југоистокот на Шпанија, две лица загинаа во поплавите

ВИДЕО: Стотици илјади луѓе протестираа за независност на Каталонија

Татјана Ташкова

Хуманитарен брод во Медитеранот апелира за дозвола за медицинска евакуација