Шпанија/Ковид-19: Вонредната состојба продолжена до 7 јуни

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез доби поддршка од Парламентот за петто продолжување на вонредната состојба прогласена поради пандемијата на коронавирусот.

Вонредната состојба, која е во сила од 14 март, сега е продолжена до 7 јуни.

Во последните 24 часа во Шпанија се заразиле 721 лице, па вкупниот број на болни се зголеми на 279.524. Починаа уште 110 пациенти, со што бројот на жртви на Ковид-19 изнесува речиси 28.000.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Десет пратеници од косовското Собрание заразени со коронавирус

А1он

Премиерот на БиХ позитивен на коронавирус

Двајца пратеници на Мадагаскар починаа од последици на коронавирус

А1он

ВИДЕО: Активисти од Лондон предупредија, убивањето на животни го зголемува ризикот за појава на нова пандемија

Горјан Грнчаровски

Тестирањето на вакцината против коронавирус во Русија во финална фаза – нуди имунитет без несакани дејства, тврдат лекарите

Горјан Грнчаровски