Шпанија ќе испрати 20 оклопни транспортери во Украина

Од:

Шпанското Министерство за одбрана ќе испрати 20 оклопни транспортери М113 во Украина следниот понеделник како дел од воената помош за да се спротивстави на руската агресија.

Наводно, Шпанија ќе и испорача на Украина неколку тенкови Леопард 2А4.

И покрај тоа што Шпанија има голем број од овие тенкови (над 300), повеќето од нив се складирани и неупотребливи.

Би можело да ве интересира

Експлозии одекнуваат во Киев

(ВИДЕО) Орландо Блум се сретна со Зеленски: Твојот пораз ќе биде пораз на надежта, затоа мора да победиш

ВИДЕО: Објавена снимка од мистериозен црн круг на небото над Москва

Предраг Петровиќ

Објавен наводен разговор меѓу руски милјардер и продуцент: Путин е сатана

Украински генерал: Одбраната на Бахмут е воена потреба

Ана Ололовска

Секретарот на рускиот Совет за безбедност: Западот ја направи Украина воен камп

Ана Ололовска