Шпанија испраќа тенкови Леопард 2 во Украина

Од:

Шпанија потврди дека до пролет ќе испрати одреден број борбени тенкови Леопард 2 во Украина, изјави синоќа шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес.

Таа ја потврди веста веднаш откако Германија соопшти дека ќе донира голем број тенкови и ќе им дозволи на сојузниците на Украина да го сторат истото.

Тенковите „Леопард 2“ ќе бидат стационирани во воената база во Сарагоса, а во наредните месеци ќе бидат испратени во Украина. Точниот број на тенкови не е потврден.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска