Шпанија им оддаде почест на жртвите од Ковид-19

Од:

Со едноминутно молчење беше оддадена почест на жртвите од коронавирусот во Шпанија.

На првиот ден од десетдневната жалост, граѓаните оддадоа почит на жртвите и од автомобилите, кои застануваа на улиците.

За време на минутното молчење, членовите на Парламентот ја прекинаа седницата, а членовите на кралското семејство излегоа пред палатата Зарзуела.

Како знак на тага, некои граѓани на улиците носеа црна облека или црни маски на лицето.

Десетдневната жалост започна денеска и ќе трае до 5 јуни, тоа е најдолгата жалост по смртта на диктаторот на Франција, Франко во 1975 година.

Би можело да ве интересира

Шпанија: Турист починал по пад од балкон и убил едно лице

Ана Ололовска

Откриена мрежа на интернет-измамници во Шпанија која украла над 500 илјади евра

А1он

Шпанските власти ги затвараат плажите поради ширењето на Ковид-19

А1он

Во Каталонија задолжително носење маска во јавност во сите ситуации

Ана Ололовска

Студија: Шпанија е далеку од „колективен имунитет“

Ана Ололовска

Во каталонската област Сегрија во карантин ставени 200.000 лица

А1он