Шпанија и Италија уапсија 106 лица кои переле пари за мафијата

Од:

Шпанската и италијанската полиција денеска соопштија дека уапсиле 106 лица поради припадност кон криминална група која перела пари за мафијашки групи и заработила милиони евра преку интернет измами. Повеќето од осомничените членови се италијански државјани и повеќето од апсењата се извршени на островот Тенерифе, дел од Канарските Острови, се вели во соопштението на Европол.

Според италијанската полиција, осомничените ги измамиле своите жртви, кои исто така се претежно Италијанци, да испратат големи суми на сметки на шпанските банки контролирани од групата. Парите потоа биле перени преку набавки на криптовалути или реинвестирани во други криминални активности како проституција, дрога или трговија со оружје.

Групата остварила профит од околу 10 милиони евра минатата година, соопшти Европол.

Членовите на организацијата, која често користи насилство за да ги заплаши жртвите и да изнуди пари од бизниси и поединци, се инфилтрирале во различни сектори на шпанското општество, вклучително и банки и адвокатски фирми, соопшти шпанската национална полиција. За време на операцијата, шпанските и италијанските офицери замрзнаа 118 банкарски сметки и запленија 224 кредитни картички и плантажа со марихуана.

Дваесет од уапсените се испратени во затвор во очекување на судење – 18 во Шпанија и двајца во Италија.

Би можело да ве интересира

Шпанските авиопревозници очекуваат повеќе летови оваа зима отколку пред пандемијата

А1он

Продолжуваат протестите во Трст против ковид потврди

А1он

Римјани го избраа левичарот Роберто Галтиери за нов градоначалник

А1он

ВИДЕО: Антифашистички протест во Рим

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Рим уапсени лидерите на екстремната десница по антиваксерските немири

Катерина Павлова-Николовска

Европол: Во Шпанија откриена печатница за фалсификувани документи

Ана Ололовска