Шпанија: Епидемијата со Ковид-19 е вон контрола

Од:

Шпанија, која неделава стана прва земја во Западна Европа во која бројот на заразени надмина еден милион, вчера повторно бележи рекорден број на нови случаи – 20.986.

Според министерот за здравство Салвадор Илја, епидемијата сега е „надвор од контрола“ во многу области на Шпанија. Властите анализираа дали, како и Франција и други европски земји, да воведе полициски час, но таа одлука беше одложена.

Вкупно 1.026.281 лице се заразени во Шпанија. Повеќе од 34.000 луѓе починаа како резултат на инфекцијата со вирусот, а уште 155 смртни случаи поврзани со Ковид-19 се регистрирани од последните извештаи.

Би можело да ве интересира

Кина најавува соработка со Германија и ЕУ за вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Јужнокорејските власти ги повикаа синдикатите да ги откажат протестите заради коронавирусот

Ана Ололовска

СЗО: Четири милиони нови случаи со коронавирус за само една недела, најмногу од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Брод со 35 мигранти се превртел кај Канарските острови, четворица се удавиле

Ана Ололовска

Во Русија првпат од почетокот на пандемијата над 500 смртни случаи во еден ден

Ана Ололовска

Во Германија рекорден број смртни случаи од коронавирус

Ана Ололовска