Шпанија денеска ја укинува вонредната состојба и ги отвора границите

Од:

Шпанија денеска ја укинува вонредната состојба прогласена поради пандемијата на коронавирусот и ги отвора границите.

На посетителите од Европската унија, земјите од Шенген и Велика Британија ќе им биде дозволено да влезат без обврска да поминат две недели во карантин, соопшти шпанското Министерство за надворешни работи.

Туристите ќе поминат „тројна проверка“, која вклучува проверка на податоците од каде дошле, мерење на температурата и земање детални податоци доколку има потреба да бидат под надзор.

Би можело да ве интересира

Грција засега не ги отвора границите, преминот „Евзони“ од утре целосно затворен од 23 до 7 часот наутро

А1он

Во Шпанија вкупно над 300.000 заразени со коронавирус, ширум земјата има 500 жаришта

А1он

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос ја напушта земјата по обвинувањата за корупција

А1он

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Ана Ололовска

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

А1он

Во Каталонија забранети забавите на отворено, казни за непочитување до 15.000 евра

А1он