Шолц: Време е да се надминат внатрешните конфликти во Западен Балкан

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Берлин изјави дека сите земји од Западен Балкан се дел од слободна и демократска Европа и дека заедничка работа на Европската унија и регионот е ветената европска иднина да се претвори во реалност.

На отворањето на самитот во рамките на Берлинскиот процес, Шолц рече дека денешната средба е можност да се разговара за многуте предизвици со кои се соочува Западен Балкан.

Тој изрази уверување дека Берлинскиот процес не само што може да го ослободи потенцијалот на регионот, туку и да го забрза неговиот пат кон Европската унија.

Според германскиот канцелар, „во моментот на бруталната војна на Русија против Украина, време е да се надминат внатрешните конфликти“.

Шолц рече дека на денешниот самит на шефови на влади од Западен Балкан и претставници на ЕУ ќе се разговара за три договори кои се исклучително важни за градење и интегрирање на заедничкиот регионален пазар.

Според него, ова е важно за олеснување на контактите во регионот во најширока смисла и за градење интегрирана иднина без внатрешни граници.

Тој додаде дека важно прашање ќе биде енергетската безбедност, за што, како што рече на 24 октомври на состанокот на Берлинскиот процес, разговарале и министрите за енергетика.

Тој повтори дека на 20 октомври, во форматот на Берлинскиот процес, министрите за внатрешни работи разговарале за исто така важното прашање за илегалната миграција и шверцот на луѓе.

Нагласувајќи дека денес ветувањата за Западен Балкан се даваат со чувство на итност, Шолц рече дека граѓаните од регионот можат да сметаат на Германија и на Берлинскиот процес.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Time го вклучи Шолц на листата на 100 највлијателни луѓе во 2023 година

Ана Ололовска

Шолц: Мировните преговори можат да започнат кога Путин ќе сфати дека не може да победи

„Транспаренси интернешнал“: Западниот Балкан бавен во борбата против организираниот криминал

А1он

Шолц: Ќе разговарам со Путин

Ана Ололовска

Шолц: Нема да испраќаме војници и авиони во Украина

А1он

Мелони: Западен Балкан не смее долго да остане надвор од ЕУ

Ана Ололовска