Шолц сака 80 отсто од луѓето во Германија да бидат вакцинирани до 7 јануари

Од:

Германскиот сојузен канцелар Олаф Шолц сака 80 отсто од луѓето во Германија да бидат вакцинирани до 7 јануари, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Според портпаролот на кабинетот, Штефен Хебешрајт, целта од 80 отсто се однесува на оние со прва доза.

Во моментов, 61,2 милиони луѓе во Германија се вакцинирани со најмалку една доза, што е 73,6 отсто од вкупното население.

За да се достигне целта од 80 проценти, на околу 5,3 милиони луѓе мора да им се аплицира првата доза до 7 јануари. На тој датум, Шолц има намера да одржи дополнителни разговори со премиерите на германските провинции за борбата против пандемијата на коронавирусот.

Шолц ја спомена новата цел на кампањата за вакцинација, но потоа не прецизираше конкретен рок.

Би можело да ве интересира

Германија првпат по седум месеци нема смртен случај од Ковид-19

Во Германија завршува рокот на употреба на над 10 милиони дози вакцини против коронавирус

Германец примил 87 вакцини против ковид

Германија ги укинува антиковид мерките и покрај рекордниот број заразени минатата седмица

Во Германија рекорден број на новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Германија воведува построги антиковид мерки во повеќе покраини

Катерина Павлова-Николовска