Шолц: Путин повеќе не може да ја добие војната во Украина

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот претседател Владимир Путин повеќе не може да победи на бојното поле. На заедничката прес-конференција во Берлин со претседателот на Кипар, Никос Анастасиадис, Шолц повика на итен прекин на „руското бомбардирање на цивилното население“.

dobivaj vesti na viber

„Фактот што Русија со недели ги фрла своите бомби врз цивилната инфраструктура во Украина не само што е неподносливо, туку и јасно кршење на меѓународното право.

Постапките на Русија уште еднаш покажаа колку Путин е безмилосен. Повторно апелирам до Путин да престане со бесмисленото убиство и целосно да ги повлече војниците од Украина и да се согласи на мировни преговори“, изјави Шолц.

Би можело да ве интересира

Шолц: Германија мора да биде подготвена за ескалација на ситуацијата во Украина

Горан Наумовски

Шолц: Ракетниот напад треба да се истражи

Фон дер Лајен и Шолц повикуваат на „Маршалов план“ за обнова на Украина

Шолц од конгресот на ПЕС повика на проширување на Европската унија

Шолц: Треба да им обезбедиме заштита на руските регрути кои бегаат од Русија

Горан Наумовски

Шолц: Потребни ни се мигрантите