Шолц: Партиите што не добија поддршка не треба да формираат влада

Од:

Кандидатот за канцелар на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Олаф Шолц, кој освои најмногу гласови на парламентарните избори, им порача на ЦДУ/ЦСУ и нивниот лидер Армин Лашет дека владата не треба да ја формираат партии кои не добиле поддршка од граѓаните.

– Партиите што не добија поддршка не треба да се обидуваат да формираат влада. Тоа ги делегитимира уште пред почетокот, рече Шолц на Главниот одбор на СПД.

Како што пренесува „Билд“, пред состанокот, Шолц се изјасни за „семафор коалиција“, која неговата партија би ја формирала со ФДП и Зелените.

Тој најави дека ќе разговара за формирање „социјално-еколошки либерална коалиција“ со Зелените и ФДП.

Тесниот исход од парламентарните избори ги комплицираше работите во врска со формирањето на германската влада, но исто така доведе до затегнување на односите меѓу двете најсилни политички сили СПД и ЦДУ/ЦСУ.

Би можело да ве интересира

Гeрманија наскоро би можела да воведе построги мерки

Ана Ололовска

„Шрапнели летаа стотици метри“: Експлозија на бомба го потресе Минхен, има ранети

А1он

Аксиос: Германија го повика американскиот Конгрес да не воведува санкции за Северен тек 2

Ана Ололовска

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Ана Ололовска

Стејт департментот предупредува да не се патува во Германија

Ана Ололовска

Германија нема да воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска