Шолц: Нападите врз Украина само го зајакнуваат западниот сојуз против Москва

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц нагласи денеска дека руските напади против Украина само го зајакнуваат западниот сојуз против Москва.

„Тие само ја зајакнуваат решителноста и истрајноста на Украина и нејзините сојузници“, рече Шолц пред Долниот дом на Бундестагот.

„На крајот, руските бомби и ракетен терор е чин на очај – исто како и мобилизацијата на руските мажи за војната“, додаде Шолц.

Според него, рускиот претседател Владимир Путин нема да ги постигне своите воени цели во Украина.

„Украина успешно ќе се брани и Германија ќе ја поддржува со оружје, финансиски и на сите други начини, се додека тоа е потребно“, истакна германскот канцелар.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинска армија: Нема да објавиме почеток на контраофанзивата

Ана Ололовска

Зеленски: Од почетокот на војната загинаа најмалку 500 деца

Ана Ололовска

Две ракети погодија воен аеродром во централна Украина

Ана Ололовска

Девет беспилотни летала лансирани на Крим

Ана Ололовска

Системите за противвоздушна одбрана вклучени во одбивањето воздушни напади во Киев

Ана Ололовска

Експлозија кај Днепар, има повредени, меѓу нив и деца

Ана Ололовска