Шолц: Ќе разговарам со Путин

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажан телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на Кремљ за државната новинска агенција РИА Новости.

Германија, најзападната земја што се противи на снабдување на Украина со модерни борбени тенкови за да помогне во борбата против руската инвазија, минатата недела рече дека ќе испрати 14 од своите тенкови Леопард 2 во Киев и ќе им дозволи на сојузничките европски земји да испорачуваат Леопарди.

Таа објава, по која САД им ветија на Киев тенкови М1 Абрамс, го разбесни Кремљ.

„Засега нема закажани разговори (со Шолц). Путин беше и останува отворен за контакти“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесе РИА Новости.

Во интервју за берлинскиот дневен весник Tagesspiegel, Шолц рече: „И јас повторно ќе разговарам со Путин – затоа што е неопходно да се разговара“.

„Одговорност на Путин е да ги повлече војниците од Украина за да стави крај на оваа ужасна, бесмислена војна која веќе чини стотици илјади животи“, додаде германскиот канцелар.

Би можело да ве интересира

Митрополитот Павел во домашен притвор, мора да носи електронска нараквица

Ана Ололовска

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска

Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Ана Ололовска