Шолц: Германија секогаш ќе ја поддржува Украина, но НАТО не смее да влезе во конфликтот

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека Германија секогаш ќе биде предводник на поддршката на Украина во војната против Русија, но ќе се обиде да се погрижи конфликтот да не ескалира до точка каде што ќе биде вклучен и НАТО.

Британските медиуми пренесуваат дека Германија денеска го одобри испраќањето на тенковите „Леопард 2“ во Украина, како и нивен реекспорт од партнерските земји.

-Германија секогаш ќе биде во првите редови кога е во прашање поддршката за Украина, рече Шолц.

Во првиот пакет за Украина ќе бидат испорачани 14 тенкови „Леопард“ од германските воени резерви, а Германија за нив ќе обезбеди и логистика и муниција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Седум загинати во тешка сообраќајна несреќа во Германија

Ана Ололовска

Шефот на шведската дипломатија: Не сум сигурен дека ќе влеземе во НАТО до јули

Русија го предупредува НАТО: Се надеваме дека ја разбирате сериозноста на ситуацијата

Левичари запалиja салон за автомобили во Германија

Горан Наумовски

Пропадна референдумот во Берлин, не излегоа доволно гласачи

Горан Наумовски

НАТО: Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

Горан Наумовски