Шолц: Германија ќе ја поддржува Украина се додека е потребно

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја увери Украина дека неговата земја ќе ја поддржува против руската инвазија онолку долго колку што е потребно.

„Германија цврсто стои на страната на Украина, денес и се додека на Украина и е потребна нашата поддршка“, рече Шолц во видео пораката што ја објави на својот Твитер профил по повод националниот празник на земјата нападната од соседна Русија.

„Ќе продолжиме да доставуваме оружје… да ги обучуваме украинските војници (да ја користат) најдобрата европска опрема“, вети тој.

Вчера Германија објави дека ќе и испорача уште оружје на Украина, дел од тоа во текот на следната година. Пратката ќе биде во вредност од 500 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска