Шолц е уверен во победата на Украина: Путин нема да ги постигне своите воени цели

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин нема да ги постигне своите воени цели во Украина, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Путин веруваше дека може да ги обедини Европејците, но го постигна спротивното“, рече Шолц.

Тој истакна дека Путин ја користи енергијата и гладот ​​како оружје и дека тоа не му помогнало во борбата против единството на Европа.

Шолц, говорејќи за енергетската криза, рече дека цената на енергетските производи е превисока и дека мора да има намалување.

Би можело да ве интересира

Time го вклучи Шолц на листата на 100 највлијателни луѓе во 2023 година

Ана Ололовска

Шолц: Мировните преговори можат да започнат кога Путин ќе сфати дека не може да победи

Шолц: Ќе разговарам со Путин

Ана Ололовска

Шолц: Нема да испраќаме војници и авиони во Украина

А1он

Борис Писториус назначен за нов министер за одбрана на Германија

А1он

Реакции за оставката на германската министерка за одбрана: „Мизерно ги водеше нашите сили“

А1он