Шојгу: Во ноември украинските сили загубија 8.300 војници

Од:

Во ноември, украинските сили загубија 8.300 војници, пет авиони, 10 хеликоптери, 149 тенкови, повеќе од 300 оклопни транспортери, рече Сергеј Шојгу.

Во последниот период руската армија ги ослободи Мајорск, Павловка, Опитно, Андреевка, Белегоровка Јужна и Курдумовка во Донбас, изјави рускиот министер за одбрана.

„На фронтот Луганск-Доњецк и јужниот дел на Донецк, на непријателот му се нанесени големи загуби и во жива и во воена опрема“, додаде тој.

Само во последните две недели, украинските сили истрелаа 33 проектили со голем калибар врз нуклеарната централа, рече тој.

„Нашите единици ги преземаат сите мерки за да се осигура безбедноста на нуклеарната централа Запорожје. Режимот во Киев се обидува да создаде изглед на нуклеарна катастрофа со тоа што ќе продолжи намерно да го гаѓа тој објект“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Уапсен руски шпион во Украина

Горан Наумовски

Украинскиот премиер: Ни требаат дополнителни 17 милијарди долари

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Горан Наумовски

Десет цивили загинаа во најновото руско гранатирање

САД: Ќе поминат многу месеци пред тенковите „Абрамс“ да им биде испорачани на Украинците

САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина