Шојгу потврди дека е урнат руски авион, Турција бара итен состанок на НАТО

Од:

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја обвини Турција дека лаже како авионот бил соборен во турскиот воздушен простор. Шојгу кажа дека се работи за авион Су-24 и дека судбината на пилотите е неизвесна.

dobivaj vesti na viber

Рускиот министер за одбрана тврди дека авионот цело време се наожал во сирискиот воздушен простор и дека Турција не поседува никакви докази дека бил нарушен нејзиниот воздушен простор.

Турција по инцидентот веднаш побара итен состанок на НАТО пактот.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска

Черњев: Украина ќе стане членка на НАТО по победата над Русија

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Ана Ололовска