Шојгу откри колку долго ќе трае војната

Од:

„Специјалната воена операција“ во Украина ќе трае најмалку до 2025 година, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во видео споделено од Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина.

Во своето обраќање до високи руски воени претставници, Шојгу тврди дека Руската Федерација „до 2025 година ќе ги постигне поставените цели преку доследно спроведување на мерките и плановите за активности“.

Шојгу тврди дека координираните акции на Западот и Киев само ќе доведат до распаѓање на Украина и дека Русија продолжува систематски да го зајакнува својот воен и логистички потенцијал.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“