Шојгу: Нема потреба да користиме нуклеарно оружје во Украина

Од:

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави денеска дека Русија нема потреба да користи нуклеарно оружје во Украина.

dobivaj vesti na viber

За време на говорот на меѓународната безбедносна конференција во Москва, тој утврди дека САД и Велика Британија ги планираат украинските воени операции и дека НАТО ги зголемил своите трупи во Источна и Централна Европа „неколку пати“, пренесува Ројтерс.

Шојгу додаде дека блокот АУКУС на Австралија, Велика Британија и САД има потенцијал да се развие во „политичко-воен сојуз“.

Би можело да ве интересира

Руската Дума в четврток би можела да расправа за анексијата на окупираните украински територии

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност