Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Од:

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу најави дека Русија ќе го зголеми снабдувањето со муниција на линијата на фронтот.

На видеото објавено денеска од страна на Министерството за одбрана се гледа како Шојгу им кажува на високите воени офицери дека се преземаат „неопходни мерки“ за да се исполни барањето.

Генералот Валериј Герасимов учествуваше на состанокот во штабот на руските сили во Москва. Во последните месеци, Шојгу беше цел на остри критики од тврдокорните бранители на војната, вклучувајќи го и Евгениј Пригожин.

Шефот на платеничката група на Вагнер го обвини Шојгу дека не ги снабдува своите сили со доволно муниција.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

По уништувањето на браната, нивото на водата во Нова Каховка порасна за повеќе од 10 метри

Русија: Го гранатираат нашиот регион што се граничи со Украина

(ВИДЕО) Украина: 16.000 луѓе во „критичната зона“ по уништувањето на браната

(ВИДЕО) Снимка од Херсон, градот веќе е под вода: Вистинската драма се очекува за два часа, луѓето се евакуираат

Горан Наумовски