Шојбле: Јункер не е алкохоличар

Од:

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле денеска застана во одбрана на кандидатот за претседател на Европската комисија Жан-Клод Јункер по обвинението на британските медиуми дека тој е „склон кон алкохол“.

dobivaj vesti na viber

Еден британски весник пред самитот на Европската унија објави тврдење на неименувам извор дека Јункер (59), поранешен премиер на Луксембург и повеќегодишен претседател на Еврогрупата, има навика за доручек да пие коњак.

– Јас сум член на Еврогрупата уште од крајот на 2009 година и никогаш никого немам видено пијан, посебно Јункер. Никој не бил пијан ниту попладне, ниту навечер, ниту рано наутро или по повеќечасовните состаноци до касно во ноќта, истакна Шојбле.

Тој посочи дека не тврди оти Јункер е антиалкохоличар.

– Исто така и јас понекогаш пијам, дури и на состаноците на Еврогрупата, кога понекогаш се случува со вечерата да испијам една чаша вино. Тогаш Јункер пие пиво. Но, никогаш не сум го видел пијан, наведе Шојбле.

Наследникот на Јункер на местото претседател на Еврогрупата, Јерон Дијселблом за една холандска телевизија во јануари изјави дека Јункер на состаноците пуши една по друга цигара и многу пие. Јункер подоцна негираше дека има проблем со алкохолот.

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он

Столтенберг: Потребна ни е силна и подготвена германска армија

А1он

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

А1он

ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

А1он