Шојбле: Германија нема да се поколеба да поддржи санкции врз Русија ако е неопходно

Од:

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави денеска дека Берлин нема да се поколеба да поддржи економски санкции врз Русија и покрај последиците за германската економија, ако Москва продолжи да го нарушува меѓународното право во Украина.

dobivaj vesti na viber

Шојбле рече дека санкциите најверојатно би им наштетиле на германските бизнис интереси, но додаде „Тоа нема да не спречи да направиме што треба“.

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за барел

Ана Ололовска

Штајнмаер до албанските пратеници: Вашето срце чука за Европа, работете заедно успехот ќе дојде

А1он

Столтенберг: Потребна ни е силна и подготвена германска армија

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска