Шојбле: Германија ќе стори се за му помогне на Макрон да ја зајакне ЕУ

Од:

Германија ќе стори се во рамки на нејзината моќ за да му помогне на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон да ја зајакне Европската унија и еврозоната, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

dobivaj vesti na viber

– Ќе сториме се што е можно за да го поддржиме Макрон, изјави министерот на настан на Демохстијанската унија.

Шојбле предупреди и дека некои од предлозите на Макрон, вклучувајќи го и тој за европски министер за финансии ќе бараат промени во договорот на ЕУ, кои според него во моментот се нереални.

Би можело да ве интересира

Флоријан Бибер: Францускиот предлог е катастрофа за проширувањето и носи големи опасности

Орце Костов

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ

Германија минатиот месец со негатива во трговскиот биланс, првпат по две децении

Фезер: Германија ги прифати украинските бегалци подобро од оние од 2015 година

Ана Ололовска

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска