Шмит: Денес на сцена се животинскиот капитализам, исламизам, социјализам

Од:

Зборувајќи за актуелните проблеми во светскиот банкарски сектор, поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит, изјави дека денес на сцена е “животинскиот капитализам”.

– Покрај него, тука се и животинскиот исламизам, социјализам и феудализам. Неопходно е да се врати моралот во банките и контролата над финансискиот сектор – порача Шмит.

Тој исто така оцени дека сегашната канцеларка Ангела Меркел самата е виновна што Европскиот печат се почесто ја споредува со Адолф Хитлер.

– Проблемот е во тоа што таа е голем национал-егоист и прави напори за решавање на актуелната криза во Европа, враќајќи го на сцена централизмот, изјави 93-годишниот Смит, за телевизијата ЗДФ.

Според неговите зборови, двајца луѓе во историјата се обиделе да владеат со Европа од еден центар – прво се обидел Наполеон, а потоа Хитлер.

– Не смее да постои трет пат. Германија мора да се откаже од желбата да биде центарот на Европа – и порача Шмит на сегашната канцеларка.

Би можело да ве интересира

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он

Германската полиција приведе четворица осомничени по закани за напад на синагога

Македонската и германската полиција запленија марихуана вредна над 100.000 евра

Leave a Comment

four × one =