Шкотската премиерка предложи референдум за независност да се одржи на 19 октомври 2023 година

Од:

Шкотската премиерка Никола Старџен им соопшти на регионалните пратеници во Единбург дека би сакала нов референдум за независност на Шкотска да се одржи на 19 октомври 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Старџен денеска истакна дека сака да има „правен, уставен референдум“ за независност на Шкотска и најави дека ќе биде објавен нов предлог-закон во шкотскиот парламент за консултативно гласање за ова прашање.

Таа прецизираше дека референдумското треба да биде исто како при гласањето во 2014 година: „Дали Шкотска треба да биде независна држава?

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шкотланѓаните поделени околу вториот референдум за независност

Ана Ололовска

Анкета: Повеќе од половина од Шкотите не се заинтересирани за ново гласање за независност

А1он

Старџен најави повеќе детали за новиот референдум за независност на Шкотска

А1он

ВИДЕО: Галеб краде сендвич од супермаркет во Шкотска

Катерина Павлова-Николовска

И во Шкотска случаи на Омикрон, дел од заразените не патувале во странство

Кралица Елизабета: Светот ќе гледа кон Шкотска на климатскиот самит следниот месец

Ана Ололовска