Шинзо Абе е новиот јапонски премиер

Од:

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска во Парламентот повторно е избран за нов претседател на јапонската Влада.

Абе ја добил поддршката на 328 од вкупно 478 пратеници. Тој е шестиот јапонски премиер избран во период од шест и пол години, а истата функција ја вршел во периодот од 2006 до 2007 година.

Абе ја предводеше конзервативната Либерално-демократска партија во победа на избори на 16 декември, откако три години минаа во опозиција.

Владата на јапонскиот премиер Јошико Нода поднесе оставка за да овозможи Парламентот формално да го постави конзервативецот Шинзо Абе за нов јапонски лидер.

Владин портпарол изјави дека Владата поднела оставка денеска на посебна седница.

Би можело да ве интересира

Намален бројот на самоубиства во Јапонија во 2019 година

Ана Ололовска

Ерупција на вулкан во Јапонија

Ана Ололовска

„Волстрит журнал“: Американски специјалец помагал во бегството на Карлос Гон од Јапонија

А1он

Во Јапонија издадено предупредување од опасност од ерупција на вулкан

Ана Ололовска

Земјотрес од 5,9 по Рихтер регистриран во Јапонија

Ана Ололовска

Јапонскиот цар изрази надеж дека во Новата година нема да има природни катастрофи

Ана Ололовска

Leave a Comment

fourteen + eight =