Шест жртви, од кои две деца, во напад во Сирија

Од:

Шестмина цивили, меѓу кои две деца, загинаа, а 30 беа повредени во бомбардирањето на северниот сириски град Африн, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права (СОХР).
Африн во провинцијата Алеп е под контрола на турските сили и нивните сириски сојузници.

dobivaj vesti na viber

„Не е познато кој го извршил нападот, но проектилите биле истрелани од областа каде што се распоредени силите на сирискиот режим и сириските Курди“, наведува СОХР.

„Шест лица, меѓу кои две деца, загинаа, а 30 се повредени“, соопшти Опсерваторијата.

Турската армија е распоредена од 2016 година во северозападна Сирија околу Африн и регионот Идлиб, една од последните неконтролирани енклави во Дамаск.

Во последните две години, интензитетот на борбите е намален во Сирија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

А1он

Во ракетен напад на сириските милитанти убиени 10 војници, Русите одговорија со воздушни напади

А1он

Европската унија организира донаторска конференција за сириските бегалци

Ана Ололовска

Башар ал Асад во посета на Иран

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Потребна е хуманитарна помош за над 12 милиони сириски деца

Ана Ололовска

Неидентификуван воен авион ракетирал нафтено поле во Сирија

Ана Ололовска