Шест причини зошто е добро да се избегне инфекција со омикрон

Од:

Брзото ширење на варијантата на коронавирус омикрон, која предизвикува поблага форма на Ковид-19 во споредба со претходните, поттикна шпекулации дека коронавирусот сега е помал ризик отколку во минатото, при што некои се прашуваат зошто сега се обидуваме да спречиме заразување ако сите, порано или подоцна, бидеме изложени на вирусот.

dobivaj vesti na viber

Експертите се обидоа да одговорат на тоа прашање.

Сè уште може да имате потешка форма на болеста

Студиите покажуваат дека омикрон е поверојатно да резултира со асимптоматска форма на ковид во споредба со претходните варијанти. Меѓу луѓето кои имаат симптоми, повеќе имаат многу блага форма на болеста, како што се болки во грлото или течење на носот, но немаат тешкотии со дишењето што беа типични за претходните инфекции.

Но, екстремно брзото ширење на омикрон во многу земји низ светот, исто така, значи дека во апсолутни бројки, на повеќе луѓе ќе им се дијагностицира потешка форма на болеста. Конкретно, неодамнешните податоци од Италија и Германија покажуваат дека луѓето кои не биле вакцинирани се многу поподложни на хоспитализација, сместување во одделението за интензивна нега и смрт.

„Се согласувам дека порано или подоцна сите ќе бидат изложени на вирусот, но подобро е тоа да се направи подоцна“, рече експертот за вируси Мишел Нусенцвајг од Универзитетот Рокфелер.

„Зошто? Затоа што подоцна ќе имаме поквалитетни, подобри и подостапни лекови и подобри вакцини“, додаде тој.

Можете да заразите други

Иако можеби имате само блага форма на болеста, сепак можете да го пренесете вирусот на некој кој е изложен на ризик да биде имунокомпромитиран, поподложен на смрт, дури и ако имате антитела од претходна инфекција или вакцинација, рече Акико Ивасаки, студент по вирусна имунологија на Јеил.

Долгорочните последици од омикрон сè уште се непознати

Инфекцијата со претходни варијанти на коронавирус, вклучувајќи и благи инфекции и случаи на „пробив“ по вакцинацијата, во многу случаи предизвика долготраен, исцрпувачки синдром на ковид.

„Сè уште немаме податоци за тоа колку инфекции со омикрон завршуваат со долг ковид. Сите оние кои го потценуваат омикронот, сметајќи го за блага варијанта, се изложени на ризик од исцрпувачка болест која може да трае со месеци или години“, предупредува Ивасаки.

Дополнително, сè уште не е познато дали инфекцијата со омикрон на крајот ќе резултира со некој од „тивките“ ефекти што ги видовме во претходните варијанти, како што се производство на автоантитела, оштетување на спермата или промени во клетките што произведуваат инсулин.

Недостаток на лекови

Треба да се има на ум дека два од трите лекови користени за време на претходните бранови на коронавирус се неефикасни против оваа варијанта. А третиот, Сотровимаб на GlaxoSmithKline, го нема. Истото важи и за новиот орален антивирусен лек на Фајзер наречен Паксловид, кој се покажа дека е ефикасен против омикрон. Имајте на ум дека ако се разболите, можеби нема да имате пристап до третман.

Проблемот со преполните болнички објекти

Помеѓу целосно вакцинираните лица кои примиле и бустер доза и не страдаат од хронична болест, омикрон „нема да направи премногу штета“, рече Дејвид Хо, професор по микробиологија и имунологија на Универзитетот Колумбија.

Сепак, колку помалку заразени, толку подобро, особено сега, „кога болниците се веќе пренатрупани, а врвот на бранот омикрон допрва доаѓа“ во поголемиот дел од Соединетите држави, рече Хо.

Поради рекордниот број на заразени пациенти, болниците мораа да ги одложат однапред договорените хируршки зафати, како и лекувањето на пациентите со онколошки заболувања. За време на претходните скокови на бројот на заразени и на оние на кои им е потребна хоспитализација поради Ковид, преполните болници не беа во можност соодветно да ги третираат другите итни случаи, како што се срцевите удари.

Повеќе инфицирани значи повеќе нови варијанти на вирусот

Омикрон е петтата варијанта на оригиналниот вирус SARS-CoV-2 и останува да се види дали неговата способност дополнително да мутира ќе биде забавена.

Треба да се има предвид дека високата стапка на зараза му дава на вирусот поголеми шанси за мутации и нема гаранција дека новата варијанта на коронавирусот ќе биде побенигна од претходните.

„САРС-КоВ-2 нè изненади на многу различни начини во последните две години и сè уште не сме во позиција да ја предвидиме еволутивната траекторија на овој вирус“, истакна Хо.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска