Шест опозициски партии ги здружија силите да го победат Ердоган на следните избори во Турција

Од:

Парламентарните и претседателските избори ќе се одржат во Турција во јуни 2023 година. Шест опозициски партии ги здружија силите. Тие сакаат да испратат заеднички кандидат на претседателските избори.

dobivaj vesti na viber

По неколкугодишни преговори, на крајот на минатата година, турската опозиција конечно најде сили да формира сојуз под името „Шест на маса“ (Алтили Маса). Се состои од шест политички партии, чија соработка се чинеше незамислива до пред само неколку години.

Нивните најважни цели се: да се стави крај на долгорочната доминација на владејачката партија АКП на Ердоган и да се врати земјата во парламентарен систем со цел да му се одземе на претседателот дел од неговиот авторитет и моќ. Ова треба да биде во согласност со волјата на многу гласачи.

Имено, во неодамна објавениот извештај на турскиот институт за истражување на јавното мислење „Џонјлем“, 65 отсто од сите испитаници се за враќање во парламентарниот систем, додека само нешто помалку од 30 отсто од нив сакаат да се задржи сегашниот систем. Во истата анкета, околу 63 отсто од луѓето изразиле мислење дека Турција е „лошо управувана“ под АКП, а 58 отсто рекле дека „дефинитивно не сакаат да гласаат“ за актуелниот претседател Ердоган на следните избори.

Би можело да ве интересира

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

А1он

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

(ВИДЕО) Најмалку 50 повредени во земјотресот во Турција: Искршени автомобили, испукани ѕидови и прекини на струја

А1он