Шенахан: Потенцијалот на Иран за напад е „ставен на чекање“

Од:

Американскиот министер за одбрана Патрик Шенахан изјави денеска дека иако во регионот се уште постои закана од напад од Иран, Американците го „ставиле на чекање“ потенцијалот на Иран за тие напади и да ги спроведе.

– Мислам дека нашите чекори беа многу мудри и го „ставивме на чекање“ потенцијалот за напади на Американци и тоа е она што е најважно, изјави Шенахан пред новинарите во Пентагон.

– Би кажал дека сме во период во кој заканата и натаму е голема и наша работа е да се погрижиме да нема погрешна пресметка од иранска страна, дополни американскиот министер.

Би можело да ве интересира

САД идентификуваа локации во Иран од каде се погодени саудиските нафтени постројки

Ворен објави војна против лобизмот и корупцијата

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп сведочи во Конгресот

Кина и САД во судир поради мисијата на ОН во Авганистан

Ана Ололовска

Ал-Малики: Нападите врз постројките на Арамко извршен со иранско оружје

Ана Ололовска

Хамнеи: Иран никогаш нема да преговара со САД

Ана Ололовска