Шефовите на државите од ЈИЕ на средба со Меркел во Дубрвник

Од:

Во вторник, на 15 јули, во Дубровник ќе се одржи годишниот самит на шефовите на државите од Југоисточна Европа на кој ќе присуствува и германската канцеларка Ангела Меркел, соопшти денеска Кабинетот на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ.

dobivaj vesti na viber

Состанокот, според најавите од Загреб, ќе претставува продолжение на стратешкиот дијалог меѓу лидерите од регионот кој во овој формат започна пред една година, кога Хрватска стана членка на ЕУ.

На состанокот во Дубровник ќе учествуваат претседателите на Хрватска, Македонија, Албанија, Косово, Словенија, Србија и на Црна Гора, како и тројцата членови на Претседателството на Босна и Херцеговина.

На собирот во име на претседателот на Франција ќе присуствува и францускиот државен секретар за европски прашања Арлем Дезир, а најавено е учество  и на европскиот комесар за енергетика Гинтер Етингер.

Теми на самитот ќе бидат политичката ситуација и односите во регионот, продолжување на политиката за проширување на ЕУ, клучни инфраструктурни проекти во овој дел на Европа, вклучувајќи го завршувањето на јадранско-јонскиот автопат и на железничкиот коридор, како и енергетската политика, се наведува во соопштението.

Еден ден претходно, в понеделник, претседателите на државите од регионот ќе учествуваат на самит на 100 бизнис лидери од Југоисточна Европа насловен „Договор за новото верме“, што ќе се одржи во Цавтат.

Би можело да ве интересира

Германија следната година ја очекува рецесија поради зголемените цени на енергенсите

А1он

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

А1он

Министрите за енергетика на 15 земји-членки на ЕУ бараат ограничување на големопродажната цена на природниот гас

Ана Ололовска

Фронтекс: Бројот на Руси кои влегуваат во ЕУ зголемен за 30 проценти

Ана Ололовска

Германија сепак нема да ги затвори преостанатите нуклеарни централи

Ана Ололовска

Емисиите на ЦО2 од нови возила во ЕУ се намалени за 12 отсто

Ана Ололовска