Шефот за безбедност во Епл обвинет дека со ајпади потмитувал полицајци

Од:

Глобалниот директор за безбедност на Епл, Томас Мојер, е обвинет дека нудел поткуп за неговите безбедносни тимови да добијат лиценци за носење оружје.

Обвинението вчера го поднесе големата порота во Калифорнија, а во него се наведува дека Мојер понудил мито вредно 70.000 долари во форма на Ајпади.

Би-Би-Си наведува дека Епл се уште нема дадено коментар за случајот.

Шерифот, Рик Сунг, и капетанот Џејмс Џенсон од округот Санта Клара се обвинети за барање мито за издавање дозволи за огнено оружје.

Според државните закони, носењето оружје без дозвола е кривично дело.

Округот Санта Клара соопшти дека Сунг го одложил издавањето дозволи за оружје на безбедносниот тим на Епл се додека Мојер не се согласи да донира производи во вредност од 70. 000 американски долари за канцеларијата на шерифот.

Би можело да ве интересира

Довербата во медиумите достигна најниско ниво

Ана Ололовска

САД и ЕУ ја осудија употребата на сила на протестите во Русија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Добитник на американската лотарија освои 1,05 милијарди долари

Ана Ололовска

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Ана Ололовска

Откази за шефови на уште три американски меѓународни медиумски куќи

Ана Ололовска

Повеќе од 100 припадници на американската Национална гарда се позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска