Шефот на „Роберт Кох“ предупредува: Варијантите на коронавирус можат да уништат сè, затоа – не патувајте

Од:

Шефот на институтот „Роберт Кох“ рече дека досега во Германија се регистрирани 16 случаи на британски вид на коронавирус и дека сите пациенти се заразиле по враќањето од странство.

Германија ќе го има вирусот под контрола до крајот на годината, но нов, позаразен вид на Ковид-19 може да ја расипе ситуацијата, изјави Лотер Вилер, претседател на Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“.

Досега Германија регистрираше 16 случаи на британско потекло на вирусот и четири на јужноафриканскиот сој, додаде Вилер, објави Ројтерс.

Сите пациенти се заразиле по враќањето од странство.

– Ова нема да биде последната мутација што ќе ја видиме, да не заборавиме и на бразилскиот тип на Ковид-19. Ќе имаме уште варијанти, затоа – не патувајте, рече тој.

Во десет од 16 германски покраини, бројот на болничките легла е скоро исполнет, а во единиците за интензивна нега, 85% од креветите се зафатени.

Вилер апелираше до граѓаните да ја прифатат вакцината против Ковид-19 со цел да се намали притисокот врз болниците и рече дека луѓето треба да продолжат да се придржуваат до социјалните растојанија и хигиенските правила.

– На крајот на 2021 година ќе успееме да ја ставиме пандемијата под контрола – оцени тој.

Би можело да ве интересира

И натаму висок број новозаразени со коронавирусот во Косово

Жарко Настоски

Научници веќе подготвуваат понапредна вакцина, вели Фаучи

Жарко Настоски

Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска

Симптоми на зараза со новата мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

Хамбург: Карантин за околу 500 вработени во Ербас

Ана Ололовска

Фаучи: Планот за вакцинација на Бајден е тешко остварлив

Ана Ололовска