Шефот на регионот Херсон: Граѓаните мирно избраа присоединување кон Русија

Од:

Референдумот за присоединување на регионот Херсон кон Руската Федерација се одржа, мнозинството од оние кои дојдоа на гласање го поддржаа повлекувањето на регионот од Украина и неговото присоединување кон Русија, изјави шефот на администрацијата на Херсонската област Володимир Салдо.

dobivaj vesti na viber

„Референдумот е организиран, а нашите граѓани имаат можност мирно да излезат на гласачките места, па оценката ќе биде дадена денеска. Но, веќе е јасно дека огромното мнозинство од оние кои дојдоа на гласање го поддржаа повлекувањето на Регионот Херсон од Украина и приклучување кон Русија“, им рече Салдо на новинарите.

Референдумот за присоединување кон Русија започна на 23 септември во Народните републики Доњецк и Луганск, како и во областите Керсон и Запорожје. Гласањето се одвива во текот на пет дена, заклучно со 27 септември, односно денес.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска