Шефот на австриската дипломатија позитивен на Ковид-19

Од:

Австрискиот министер за надворешни работи Александер Шаленберг тестиран е позитивно на коронавирус.

Се претпоставува дека Шаленберг се заразил за време на учеството на самитот на шефови на дипломатии од земјите членки на ЕУ минатиот понеделник во Луксембург.

Претставничка на австриското МНР најави дека поради предострожност денеска ќе бидат тестирани сите членови на владиниот кабинет.

Би можело да ве интересира

Рекордни 418 заболени и четворица починати од Ковид-19 во Косово

Жарко Настоски

Демостат: Во Србија конфузија и недоверба на информациите за корона

Жарко Настоски

Ора њуз: Албанија кон втор карантин, ги заострува мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Неколку часа пред мини карантинот, забава во ноќен клуб во Солун

Ана Ололовска

Ковид-19: Нови црни рекорди во Германија и САД, Белорусија ги затвора границите

Ана Ололовска

Зголемен бројот на починати од Ковид-19 во Словенија, владата ќе воведе нови мерки

А1он