Шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел прогласена за „персона нон грата“ во ЕУ

Од:

Европска Унија синоќа ја прогласи за непожелна личност шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел, Клаудиа Салерно, откако Каракас ја протера амбасадорката на ЕУ, Исабел Бриланте Педрос.

Примена на реципрочни мерки против Венецуела предложи шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

Бриланте Педрос доби рок од 72 часа да ја напушти Венецуела откако Владата на претседател Николас Мадуро ја проигласи за „персона нон грата“. Одлуката беше донесена откако ЕУ воведе санкции кон венецуелските функционери.

Министритре за надворешни работи на Европска Унија на 22 февруари го замрзнаа имотот и им забранија влез во ЕУ на 19 венецуелски владини претставници поради влошување на состојбата со демократијата во Венецуела по избнорите во декември 2020 годдина.

ЕУ такви мерки досега има воведено против 55 венецуелски функционери.

Би можело да ве интересира

Годишната инфлација се забрза во август во 26 земји од ЕУ

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он

Милановиќ и Ѓукановиќ: Црна Гора е заложник на незаинтересираноста на ЕУ

А1он

Поддршка од Словенија за ЕУ перспективата на Западен Балкан, останатите земји од регионот подготвени да учествуваат во дијалогот за иднината на Европа

А1он

ЕУ собра пет милијарди евра на првата аукција на заеднички должнички хартии од вредност

А1он

Димитров: Македонските предизвици кон ЕУ се предизвици за самата Унија

А1он