Шчетинин: Венецуела не побара воена помош од Русија

Од:

Владата на Венецуела не побарала воена помош од Русија за решавање на кризата во земјата, изјави денеска директорот на латино-американскиот оддел во руското Министерство за надворешни работи Алекандер Шчетинин.

На новинарски коментар дека сирискиот претседател Башар ал Асад се обратил кон Русија за воена помош, Шчетинин нагласи дека споредбата е погрешна.

– Ако ја анализирата разликата меѓу Сирија и Венецуела, ќе видите дека е голема, изјави тој.

Би можело да ве интересира

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Путин: САД би можеле да распоредат ракети во Романија и во Полска

Захарова: Русија ќе ги разгледа предлозите за враќање во Г-7

Русија на СБ на ОН побара од САД да ги укине санкциите кон Иран

Ана Ололовска

Трамп повторно бара Русија да се врати во Г-7

Ана Ололовска

Во септември воени маневри на Русија и на уште седум држави