Шарма: Мерките внимателно ќе се укинуваат, по препораките на експертите

Од:

Британската Влада внимателно ќе ги укинува мерките за карантин воведени поради пандемијата со новиот коронавирус, во согласност со препораките на експертите, изјави британскиот министер за економија, Алок Шарма.

Неговата изјава уследи откако тој беше критикуван од неколкумина истакнати епидемиолози,.

Шарма изјави дека се разликуваат научните ставови, но оти е клучно мислењето на Научната советодавна група за вонредни ситуации (САГЕ).

– Оваа група ја советува британската Влада и оценува дека мерките внимателно треба да се укинуваат, а тоа е она шти ние го правиме, истакна Шарма за Би-би-си.

Би можело да ве интересира

ЕУ инвестира 75 милиони евра за развој на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Косово: Покрената истрага за смртта на шестмина заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

САД се наоѓаат во слободен пад, бројот на заразени се зголемува, тврди американски здравствен експерт

Ана Ололовска

Главниот епидемиолог на Пакистан е позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Албанија од Ковид-19 почина уште еден лекар

Ана Ололовска

Полициски час во некои градови во Косово поради коронавирусот

Ана Ололовска