Шарл Мишел: Ние имаме потреба од Западен Балкан и Западен Балкан има потреба од нас

Од:

Претставувајќи ги заклучоците од последниот Советот на ЕУ, одржан на 23 и 24 јуни во Брисел, претседателот на Советот Шарл Мишел нагласи дека „Ние имаме потреба од Западен Балкан и Западен Балкан има потреба од нас, јави дописникот на МИА.

dobivaj vesti na viber

– Ние имаме потреба од Западен Балкан и Западен Балкан има потреба од нас. Ние треба да го ревитализраме процесот на проширување. Поради тоа се одржа состанокот со лидерите на земјите од регионот пред советот на ЕУ, рече тој.

„Дебатата беше отворена, искрена и исто така остра со шефовите на државите и владите на овие земји. Ние одлучивме да го ревитализираме нашето ангажирање кон овој регион. Ние сакаме да го ревитализираме процесот на проширувањето. И ние треба да видиме како да ги надминеме пречките“, рече претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Со Северна Македонија и и Албанија отворањето на преговорите за членство е приоритетно. Бугарската влада го подигна ветото за Северна Македонија, вчера имаше делегација во земјата за да се фаворизира процесот на пристапување на оваа земја.

Притоа Шарл МИшел му се заблагаори на француското претседателство за постигнатиот напредок по ова прашање.

Напредокот во мултилатералните и билатералните спорови се потребни, нагласи на крајот претседателот на Советот на ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Абазовиќ: Бајден може да го спаси Западен Балкан од руско и кинеско влијание

Ана Ололовска

Прајс: Русија и руски актери се обидуваат да отцепат од суверенитетот на луѓето во Западен Балкан

А1он

Милановиќ и Пахор домаќини на челниците на Западен Балкан

Ана Ололовска

Рама побара од ЕУ да не го повторува срамното однесување кон Западен Балкан

А1он

Словенија именуваше специјален пратеник за Западен Балкан

Ана Ололовска

Ескобар: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ единствен одговор на економската криза

Ана Ололовска