Шарл Мишел бара суспензија на Русија од Советот за безбедност на ОН

Од:

Претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел денеска во Њујорк изјави дека Русија треба да биде суспендирана од членството во Советот за безбедност на ОН.

dobivaj vesti na viber

– Кога држава со статус постојан член на Советот за безбедност почне неиспровоцирана и неправедна војна, војна што е осудена од Генералното собрание, по автоматизам треба да биде суспендирана од Советот за безбедност, рече Мишел.

Тој посочи дека правото на вето во рамки на Советот за безбедност треба да биде исклучок, а не правило како што се практикува последно време и повика на реформи во ОН.

Постојано членство во Советот за безбедност на ОН имаат Кина, САД, Франција, Велика Британија и Русија, со право на вето на резолуциите.

Советот за безбедност на ОН е најмоќно меѓународно тело чии одлуки се обврзувачки за државите-членки на Светската организација. Согласно Повелбата на ОН, Советот за безбедност сноси „главна одговорност за одржување на мирот и безбедноста во светот“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неколку наврати побара да и биде одземено правото на вето на Русија се додека трае руската агресија врз Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

Ана Ололовска