Шаленберг се сретна со претседателот на Австрија, утре ќе положи заклетва

Од:

Министерот за надворешни работи на Австрија Александар Шаленберг, кој синоќа беше предложен за иден канцелар, се сретна со претседателот на државата Александар ван дер Белен.

Во кратка изјава за печатот, Шаленберг зборуваше дека на земјата и претстојат многу задачи и оти е ова период на предизвик. Тој рече дека бил изненаден од неговото неочекувано „унапредување“, и најави дека ќе зборува подетално откако ќе положи заклетва, а тоа треба да биде утре.

Пред состанокот со претседателот, Шаленберг разговараше со вицеканцеларот Вернер Коглер без присуство на медиумите.

Што се однесува до позицијата – шеф на дипломатија, има неколку варијанти, од кои едната е министерката без ресор задолжена за европски и уставни прашања, Каролин Едштадлер, но и генералниот секретар во Министерството за надворешни работи, Петер Лаунски-Тифентал.

За сите промени во владата, прво е потребно Курц формално да поднесе оставка до претседателот на Австрија, а потоа новиот канцелар ќе даде заклетва.

Би можело да ве интересира

Оператори во Австрија најавија поскапа струја за 17 отсто од 1 јануари

А1он

Во Австрија почнува четвртото заклучување поради коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Околу 35 илјади луѓе протестираа во Виена против карантинот и задолжителната вакцинација

Катерина Павлова-Николовска

Шаленберг им се извини на Австријците кои ја слушале државата

Катерина Павлова-Николовска

Австрискиот министер за европски и меѓународни работи Линхарт утре во официјална посета на Скопје

А1он

Загубите на австриските трговци ќе достигнат ниво од 350 милиони евра неделно, тврди шефот на Здружението на трговци

Ана Ололовска