Шаленберг им се извини на Австријците кои ја слушале државата

Од:

Австрискиот канцелар Александар Шаленберг денеска им се извини на граѓаните кои, како што рече, досега направиле сѐ како што треба, поради одлуката за карантин, што ќе стапи во сила од понеделник.

– Ниту едно управување со криза не е без грешки. Сакам да се извинам. Им се извинувам на оние граѓани кои досега направија се како што треба. Знам дека за нив е неразбирливо сега да им се ограничуваат слободите, нагласи тој во изјава за јавниот сервис ОРФ.

Шаленберг рече дека предолго верувал во можноста да ги убеди граѓаните дека вакцинацијата е неопходна.

– Предолго се потпиравме на тоа дека самите граѓани ќе сфатат дека е подобро да се вакцинираат.

Шаленберг нагласи дека 65 отсто од граѓаните го направиле токму она што им било побарано, биле вакцинирани, се држеле на дистанца и носеле маски.

– Овие граѓани сега мора да прифатат ограничување на нивните слободи поради едно малцинство. Жал ми е и сметам дека е неподносливо што мораме да го бараме следниот чин на солидарност, рече тој.

Според него, четвртото заклучување е одлука која му била тешка и изрази надеж дека ова ќе биде последно.

Би можело да ве интересира

ЗНМ бара Владата да ги почитува ковид протоколите и да обезбеди услови за безбедна работа на медиумските работници

А1он

Во Албанија 2.832 новозаразени за 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата

А1он

СЗО: Преминот на Ковид-19 во ендемска форма не значи дека не е опасен

А1он

Доставен амандман во грчкиот Парламент за јавно објавување на имињата на бизнисите кои ги прекршуваат Ковид мерките

А1он

Ковид-19: Рекорден број на новозаразени во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

А1он

ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

А1он