Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

Од:

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун нареди помош да се испрати во Кесонг, град на границата меѓу двете Кореи, што е ставен во карантин поради коронавирусот.

Севернокорејските власти соопштија дека прогласиле вонредна состојба во Кесонг во јули, откако откриле еден можен случај на инфекција со коронавирус, што би бил првиот во земјата.

KЦНA наведува дека во петокот воз пристигнал со помош во храна и лекови во тој град.

„Врховниот лидер беше убеден дека се преземени итни мерки за испорака на храна и лекови затоа што градот е во целосна блокада и овојпат будно следел да испрати големи количини ориз и помош во градот“, јави официјалната агенција.

КЦНА додава дека Ким „дење и ноќе“ е загрижен за судбината на жителите на Кесонг, кои, пишува агенцијата, ја продолжуваат „нивната кампања за запирање на ширењето на опасниот вирус“

Би можело да ве интересира

Словачка воведе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето

А1он

Грција со поостри мерки, полициски час во Атина и Солун

А1он

Хрватска со рекорден број заразени, 2.242 за еден ден

А1он

СЗО работи на насоки за употреба на лекот ремдесивир

А1он

Рекорден број новозаразени во САД, повеќе од 80.000

А1он

Протести во Полска поради строгите мерки за коронавирус

А1он