Севернокорејскиот лидер го смени најмоќниот воен функционер

Од:

Северна Кореја ја отстрани Парк Џонг-Чон, најмоќниот воен функционер по врховниот лидер Ким Џонг-ун, објавија државните медиуми. Пак, потпретседател на Централната воена комисија на владејачката Работничка партија и секретар на Централниот комитет на партијата, беше сменет од Ри Јонг Гил на годишниот состанок на комитетот минатата недела, објави државната новинска агенција КЦНА без да наведе причина за промената.

Пјонгјанг редовно менува членови на раководството, а партиското собрание на крајот на годината често се користи за објавување на кадровски реконструкции и важни политички одлуки.

Државната телевизија го прикажа Пак како седи со наведната глава во првиот ред од салата за време на состанокот додека другите членови ги креваа рацете за да гласаат за кадровски прашања, за подоцна да го покажат неговото место како празно.

Тој, исто така, отсуствува од фотографиите објавени од KCNA денес, на кои е прикажана новогодишната посета на Ким на палатата Кумсусан на сонцето, во која се сместени телата на неговиот дедо и татко, за разлика од октомври кога Пак го придружуваше на патување во палатата, според Ројтерс. . Централната воена комисија на партијата, на чело со Ким, се смета за најмоќното воено тело за одлучување во земјата, над Министерството за одбрана. Ри, наследникот на Пак, е висок воен командант кој веќе имаше клучни позиции, вклучително и началник на Генералштабот на армијата и министер за одбрана.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја повторно лансираше балистичка ракета

Ким и неговата ќерка го гледаа лансирањето на „монструозната“ интерконтинентална ракета

Ана Ололовска

Северна Кореја: Обидот на САД да го запре нашиот ракетен тест би бил објава на војна

Ана Ололовска

Северна Кореја се соочува со својот најголем глад од 1990-тите, Ким Џонг-ун издаде наредба

Ана Ололовска

Северна Кореја истрела крстосувачки ракети: „Демонстриравме нуклеарен контранапад“

Ана Ололовска

Јужнокорејска агенција: Северна Кореја најверојатно ќе лансира шпионски сателит

Ана Ололовска