Севернокорејски весник предупредува на влијанието на „буржоаската култура“

Од:

Водечкиот севернокорејски весник „Родонг Синмун“, денеска предупреди за опасностите од влијанието кои странската „буржоаска култура“ го има на начинот на живот во Северна Кореја и ги повика своите граѓани да се придржуваат до социјалистичкиот животен стил.

Весникот, кое е гласило на Работничката партија, владејачката партија во Северна Кореја, тврди дека буржоаската култура е „гнил животен стил што ги претвора луѓето во ментално и физички хендикепирани лица“, пренесува новинската агенција Јонхап од Јужна Кореја.

„Нашите непријатели френетично се обидуваат да ги разнишаат темелите на социјализмот и да го корумпираат нашиот народ преку инфилтрирање во изопачената култура и начин на живот на буржоазијата, истовремено заострувајќи ги економските ограничувања против нас“, се вели во написот во весникот.

Воспоставувањето „социјалистички начин на живот“ е важно за зачувување на суштината на социјализмот, националниот идентитет и независност во смисла на културата и начинот на живот во Северна Кореја, се вели во написот, повикувајќи го населението да ги почитува традиционалните вредности кога станува збор за облеката, храната и музиката.

Би можело да ве интересира

Ким: Многу ми е жал за инцидентот

Ана Ололовска

Северна Кореја најверојатно се подготвува за нов тест на балистичка ракета со среден дострел

Ана Ололовска

Јужнокорејски дипломат тврди дека Ким Џонг-ун е во кома и дека власта ја презела неговата сестра

Ана Ололовска

Северна Кореја: Новиот петгодишен развоен план ќе се претстави во јануари, на конгресот на Работничката партија

Ана Ололовска

Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

А1он

СЗО: Во Северна Кореја се тестирани над илјада луѓе, нема заразени со Ковид-19

Ана Ололовска